פרסומת

לדף הבית

בני נח לא נצטוו על השיתוף. אבל אתם יהודים, אז שתפו בכל הכוח!

מסכת בחירות 1996 מאת פרופ' יוחנן ברויארדף זה נכתב ע"י פרופ' יוחנן ברויאר ופורסם לראשונה בעתון נקודה בחודש אדר 1999, ומובא כאן באדיבות המחבר. הוא מתאר את בחירתו של נתניהו לראש ממשלה ב1996 וארועים שונים שארעו בשנתו הראשונה בכהונה זו.  הצעירים שלא מכירים את התקופה יכולים למצוא למטה חומר רקע.מסכת בחירות 1996
חומר רקע לקוח מהקישור הבא
http://www.nrg.co.il/online/1/ART/977/618.html
ליל הבחירות
בחזרה למירוץ הצמוד בתולדות המדינה: אם נשארתם ערים בליל הבחירות ההוא בסוף מאי 1996, ראש הממשלה היה שמעון פרס. אם חזיתם בתוצאות הבחירות ההן רק בבוקר, ראש הממשלה היה בנימין נתניהו. מערכת הבחירות של 1996 הייתה הצמודה והמותחת ביותר שנערכה בישראל אי פעם. השיטה: בחירה בשני פתקים - מועמד לראשות הממשלה ומפלגה. התוצאה בפועל: מהפך מדהים שהשאיר את פרשני הטלוויזיה ותומכי מפלגת העבודה המומים ואת פרס - עם התואר "לוזר".

"היידה ביבי, היידה שרה"
שמו של נתניהו נקשר אצל רבים עם הסיסמה "היידה ביבי". את נאום הניצחון שלו נשא נתניהו בבנייני האומה בירושלים. אלפי תומכים נלהבים קיבלו אותו ואת רעייתו בקריאות נרגשות "היידה ביבי" ו"היידה שרה". 
הסכם חברון
אירועי מנהרת הכותל חייבו את נתניהו לפייס את הפלשתינים. הוא נפגש עם ערפאת בינואר 1997 וחתם על הסכם חברון – שקבע שרוב שטחי העיר יעברו לשליטה פלשתינית מלאה, ורק חלק קטן של העיר, שבו מרוכז היישוב היהודי, יישאר בשליטה ישראלית.

פרשת בר-און-חברון
פחות משבוע לאחר חתימת הסכם חברון, החלו ההסתבכויות המשפטיות של נתניהו. כתבת ערוץ 1, איילה חסון, פרסמה כי מינויו של עו"ד רוני בר-און למשרת היועץ המשפטי לממשלה נועדה להשיג את תמיכת ש"ס להסכם חברון. לפי הדיווח, התמורה שהיתה אמורה לקבל ש"ס היתה עסקת טיעון "נוחה" לאריה דרעי. הפרשה, שזכתה לכינוי "בר-און-חברון", והעיבה על שלטונו של נתניהו למעשה עד יומו האחרון במשרד ראש הממשלה. נאום השפנים והחזירים או נאום השפנים
הוא כינויו של נאום שנשא הרב אלעזר מנחם שך, מנהיג החרדים הליטאים, בא' בניסן התש"ן - 26 במרץ 1990 בכנס תנועת דגל התורה בהיכל יד אליהו בתל אביב. בנאום זה הביע הרב שך את ביקורתו על המערך והקיבוצים, "מגדלי השפנים והחזירים" בלשונו. הרב שך פרס בנאומו את עיקרי אמונתו בנוגע לציבור היהודי חילוני.
העניין הרב שעורר הנאום, ששודר ברובו בשידור חי ברדיו, נבע מהעובדה שנישא בעיצומו של משבר "התרגיל המסריח", כאשר לא היה ברור האם מפלגת ש"ס תצטרף לממשלה בראשות שמעון פרס. המשמעות הפוליטית של הנאום התבררה יותר מאוחר, כאשר ש"ס סירבה להצטרף לממשלה בראשות פרס, ובמקום זאת קמה ממשלה צרה בראשות יצחק שמיר.
אין תגובות:

פרסום תגובה

כאן ניתן לכתוב הסכמות, קושיות, חידושי תורה על הדפים או סתם תגובות והערות...